הקמת עסק בישראל

הקמת עסק בישראל

לפתוח עסק חדש זהו תהליך לא פשוט, אך רמת המורכבות משתנה מעסק לעסק בהתאם לסוג העסק. למשל להקים עסק לאילוף כלבים באופן יחסי רמת המורכבות שידרש מאלף כלבים לבצע תהיה הרבה יותר נמוכה מהקמה של מעצב אופנה להקמה של חנות בגדים. בהתאם לסוג העסק לעיתים אף ידרשו רישיונות ואישורים ע"מ להפעיל ולהקים את העסק, אישורים ממשרד הבריאות לעסקים בתחום המזון, לעסקים פיזיים נדרש אישור ממכבי אש ע"מ להבטיח שהעסק לא מסכן את השוהים בו. בממוצע קבלת האישורים אורכת כחודש.

בנוסף, על בעל העסק להחליט מהי האישות המשפטית של העסק, האם זו חברה בע"מ או עוסק פטור, עוסק מורשה או שותפות וע"פ החלטת בעל העסק על האישות המשפטית של העסק כך עליו לרשום את עיסקו. את הרישום יש לעשות במע"מ, מס הכנסה ועוד. לעסקים הנדרשים אישורים רבים ותהליך הקמה מורכב רצוי להתייעץ עם יועצים מקצועיים לעסקים קטנים ובנוניים. לעומתם אדם שהוא מאלף כלבים ומעוניין לפתוח עסק אינו חייב בייעוץ עסקי מכיוון שהקמת העסק אינה מורכבת.

מהם עיקר הקשיים איתם מתמודדים עסקים קטנים?

קיימות שתי בעיות מרכזיות בכל הנוגע לעסקים קטנים, הראשונה והמורכבת יותר היא הקושי לממן את הקמת העסק, הקושי בהשגת אשראי עד שהעסק יתחיל להניב רווחים. הקושי השני, שאותו בואפן יחסי יותר קל לפתור הוא חוסר ידע, חוסר בידע של היזם אשר מעוניין להקים עסק ואינו יודע אילו כלים עומדים לרשותו, מהן חובותיו וזכויותיו.

הקושי בקבלת אשראי – לעומת העסקים הגדולים אשר בדר"כ מקבלים מהבנקים אשראי בקלות, בריביות נוחות ובתנאי אחזר נוחים. העסקים הקטנים מתקשים לקבל אשראי מכיוון שמתקשים להשיג ערבויות ובטוחות להלוואות אותן הם מבקשים. גם כאשר הבנק יאשר הלוואה לעסק קטן, מכיוון שהסיכון הגבוה שהבנק לוקח שההלוואה לא תפרע, אחוזי הריבית גבוהים. בנוסף אחוזי הריבית גבוהים מכיוון שלבעלי העסקים הקטנים יש כוח מיכוח חלש מאוד מול הבנק.

הקושי הניהולי – מכיוון שהעסקים קטנים לרוב מנוהלים ע"י מספר מצומצם של אנשים, אדם אחד עד חמישה אנשים. ולעומתם העסקים הגדולים מנוהלים ע"י עשרות אנשים ואיש איש בתחומו ומומחיותו המקצועית. לעומת זאת בעסקים הקטנים מספר האנשים קטן וכך המומחיות והרמת ההבנה הכללית של העסק קטנה.

לסיכום

הקשיים איתם מתמודדים העסקים הקטנים, ולעומת זאת חשיבותם לכלכלה הביאו לכך שיתבצעו שינויים במדיניות הממשלתית כלפי העסקים הקטנים, והממשלה פתחה אפיקי השקעה חדשים בעסקים הקטנים.