הנהלת חשבונות: מתי עדיף לעסק להעסיק אין-האוס ומתי לשכור שירות חיצוני

ניהול חשבונות יכול להיעשות על ידי שכיר עובד החברה או על ידי מנהל או מנהלת חשבונות או משרד חיצוני, שמשלמים לו על פי שעות או על פי תיק. איזה פתרון עדיף יותר, ולמי?

כמעט כל עוסק מורשה ובוודאי שכל חברה, צריכים שירותים של הנהלת חשבונות, בין אם מדובר בהנהלת חשבונות חד צדדית, פשוטה לעוסק קטן, ובין אם מדובר בהנה"ח כפולה ומורכבת.

אחת השאלות החשובות בהעסקת מנהל חשבונות, היא באיזה שלב בחיי החברה אכן יש צורך במנהל חשבונות שכיר, ומתי הפתרון הנכון הוא קניית שירותים אצל משרדי הנהלת חשבונות; ואנחנו אומרים "שלב בחיי החברה" כיון שברור שהמיקום שלה – ראשון לציון או כל מקום אחר – לא משנה כאן, לצורך העניין.

שיקולים שכדאי לקחת בחשבון, כאשר שוקלים להעסיק מנהל חשבונות

מחזור

המחזור השנתי הוא, כמובן, אחד המשתנים שנראים מהותיים, אבל הם מטעים: מחזור גדול עשוי אכן להעיד על עסק מורכב יחסית, שדורש הבנה רבה במהות העסק ולכן גם העסקת מנהל או מנהלת חשבונות שכירים. בנוסף, מחזור גדול עשוי לחייב גם ייעוץ מס קפדני ותאום בין הנהלת החשבונות ורואה החשבון שמבקר אותו, מעבר לפגישה השנתית בסוף שנת המס.

עם זאת, יש עסקים שיש להם מחזור יחסית יפה, אבל עדיין יכולים להסתפק בשרות הנהלת חשבונות חיצוני, כמו שנראה בסעיף הבא:

מורכבות כללית

יש עסקים שלא משנה מה המחזור שלהם, הם תמיד יהיו עסקים פשוטים: מתווכים, למשל, עשויים לגלגל סכומים גדולים של כסף, אבל העסק שלהם הוא פשוט: יש להם הוצאות על פרסום, אולי קצת הוצאות רכב וניהול משרד ואולי משכורת אחת, וזהו. מנגד, כל עסקה שהם מבצעים עשויה להתבטא בעשרות אלפי שקלים.

מצד שני, יש חברות שמבוססות על סניפים או זכיינים שעובדים מולם, על ניהול מלאי מורכב. יכולה להיות חברה שיש לה הרבה לקוחות, חשבוניות ותנועות באופן כללי, מקורות הכנסה והוצאות, ומנהל החשבונות חייב להכיר אותה 'מבפנים' ובצורה טובה.

במקרים כאלה כדאי לשקול לשכור מנהל חשבונות פנימי, כיון שמנהלי חשבונות חיצוניים עלולים לדרוש שכר טרחה גבוה לאור זה שניהול הספרים של אותה חברה מסוימת גוזל מהם זמן רב.

מספר מועסקים

הכנת תלושי משכורת היא אחת הפעולות לפיהן קובעים מנהלי חשבונות את שכר הטרחה שהם גובים מהלקוחות שלהם.

כל תלוש שיש להכין דורש זמן עבודה רב יחסית, ולכן, אם יש מספר מועסקים גדול בחברה יהיה לרוב עדיף לשכור מנהל חשבונות שכיר.

הנהלת חשבונות

 

השארת תגובה